Okulary 3D - aktywne czy pasywne?

Szacuje się, iż 40% telewizorów HD sprzedanych do 2014 roku będzie wyposażona w technologie umożliwiającą prezentowanie obrazu 3D. Chcąc czy nie chcąc, należy sobie zdać sprawę, że w pewnym momencie będziemy musieli wybrać jedną z dostępnych obecnie na rynku technologii. Do wyboru mamy pasywne albo aktywne okulary 3D. Każde z nich ma swoje plusy i minusy, a artykuł ten ma za zadanie ich naświetlenie, oraz pomóc w podjęciu decyzji.

Aktywne okulary 3D

okulary-samsung-full-hd-3d-1.png
Aktywne okulary 3D od firmy Samsung

Aktywną technologie wpierają obecnie takie firmy jak Panasonic, Samsung i Sony. Okulary te działają na zasadzie synchronizacji z naszym telewizorem i poprzez odpowiednie sygnały przyciemnianie raz jednego oka, raz drugiego, dzięki czemu każde z oczu zobaczy obraz przeznaczony tylko dla niego.

Podstawową zaletą tego rozwiązania jest wysoka jakość i rozdzielczość prezentowanego obrazu 3D. Jest to również częściej stosowana technologia, wspierana przez większą liczbę producentów. Szczerze powiedziawszy na tym kończą się zalety aktywnych okularów 3D.

Podstawową wadą tego systemu jest efekt migania, oraz okazjonalne gubienie synchronizacji. Konieczność posiadanie baterii przez te okulary wpływa także na ich wagę. Według mnie dużym problemem jest brak standaryzacji technologii pasywnej, dlatego aktywne okulary nie zadziałają u twoich znajomych, jeżeli nie posiadają telewizora tej samej firmy. Wspomniałem we wcześniejszym artykule, iż standaryzacja jest w planach dlatego zainteresowanych aktywnymi okularami zachęcam do trzymania ręki na pulsie. Ich skomplikowana budowa jest również przyczyną bardzo wysokiej ceny tego typu okularów. Dla jednej pary okularów mamy widełki pomiędzy 200, a 500 zł. Widziałem nawet ceny w okolicach 1000 zł, co według mnie jest już grubą przesadą.

Pasywne okulary 3D

3D Glasses
Okulary pasywne (zdj. West McGowan)

Pasywne okulary 3D to praktycznie całkowita dominacja firmy LG. Okulary tego typu działają na zasadzie rotacyjnej polaryzacji, przepuszczającej tylko przeznaczone dla danego oka światło, tworząc iluzje głębi.

Podstawową zaletą pasywnej technologii jest ich bardzo prosta konstrukcja, co powoduje iż okulary są nie tylko lekkie, ale także ekstremalnie tanie. Większość modeli z serii LG Cinema 3D jest wyposażona w 5 lub więcej okularów tego typu. Pasywne okulary nie posiadają żadnej elektroniki, a prezentowany obraz pozbawiony jest odczucia migania. Warto dodać, iż raz kupione pasywne okulary będą pasować zarówno do telewizorów, jak i kin pracujących w tej technologii.

Wadą pasywnych okularów jest słabsza rozdzielczość obrazu 3D. Wiele osób dostrzega zauważalny spadek jakości w porównaniu do technologii aktywnej. Problemem dla niektórych może być także ograniczenie wyświetlania obrazu tylko do technologii LCD i LED.

Aktywne czy pasywne okulary 3D?

Pomimo lepszej jakości wynikającej z technologii aktywnej, moim zdaniem pasywne okulary 3D są zdecydowanie lepszym wyborem. Proszę mnie źle nie zrozumieć, to że cały czas wspominana jest lepsza jakość aktywnej technologii, wcale nie znaczy, że rozwiązania pasywne prezentują zły obraz 3D. Prawda jest taka, iż obraz z technologii pasywnej jest również bardzo dobry i doznania towarzyszące filmom 3D są niesamowite. Ich cena sprawia, że rewelacyjnym obrazem 3D możemy dzielić się z rodziną lub przyjaciółmi. Wiele opinii i ankiet w branżowych czasopismach oraz blogach, skłania ekspertów i zwykłych konsumentów w stronę pasywnych okularów 3D.

Może zainteresują cię podobne artykuły: