MIT prezentuje swój sposób na 3D bez okularów

Telewizja i technologia 3D ma tyle samo zagorzałych fanów co i wrogów. Obie te grupy zgadzają się najczęściej w jednym. W momencie opracowania taniej i prawidłowo działającej technologii 3D bez potrzeby używania specjalnych okularów będzie ogromnym krokiem w kierunku dominacji tej technologii na rynku masowej rozrywki. Problem ten zainteresował naukowców ze słynnego Massachusetts Institute of Technology (MIT), którzy postanowili poświęcić trochę swojego czasu na rozwój technologii 3D.

 

mit-3d.jpg
Koncepcja działania technologii Tensor Display (fot. web.media.mit.edu)

 

Wynikiem prac jest technologia o nazwie Tensor Display, zaprezentowana na targach Siggraph. Według twórców ich technologia daje rewelacyjną jakość obrazu oraz doskonałe żywe kolory.  Każdy mały fragment obrazu  będzie wyświetlany na jednym z trzech ekranów LCD. Specjalnie przygotowany algorytm jest używany do kontrolowanego migotania ekranu podczas przesuwania obrazu. Rezultatem jest holograficzny obraz 3D bez konieczności stosowania okularów 3D.  Warto zapoznać się z poniższym krótkim filmem prezentującym działanie technologii Tensor Display:

Podstawową zaletą związaną z tą technologią jest oczywisty brak konieczności stosowania specjalnych okularów 3D. Drugą bardzo istotną zaletą tego rozwiązania jest jego potencjalnie niska cena. Stosowane obecnie rozwiązania w telewizorach 3d nie wymagających okularów 3D są niezwykle drogie, co skutecznie blokuje ich rozwój.

Moim zdaniem warto będzie śledzić rozwój tej technologii. Ważnym elementem będzie podejście inwestorów i chęć wdrożenia tej technologii w rzeczywistych warunkach. Z dostępnych obecnie informacji, żadna z firm na ten moment nie zgłosiła się po licencje, ale wydaje się to zrozumiałe na tak wczesnym etapie.

Może zainteresują cię podobne artykuły: