Czy warto kupić telewizor 3D?

Wiele osób staje obecnie przed wyborem nowego telewizora do swojego mieszkania. Często zadajemy sobie pytanie czy warto kupić telewizor 3D? Czy jednak lepiej poczekać, aż technologia ta stanie się powszechna, a jej rozwój w miarę ustabilizowany? Odpowiedź na te pytania nie jest prosta i w ogromnej mierze będzie zależała od upodobań i zasobności naszego portfela. Nie mniej postaramy się w tym artykule pomóc w podjęciu decyzji i wskazać kilka uwag wartych przemyślenia.

Telewizor 3D to także telewizor 2D!

Oczywistym jest, że zakupiony przez nas telewizor 3D będzie posiadał wszystkie możliwość tradycyjnego telewizora HD. Warto jednak zaznaczyć, iż wielu producentów swoje modele 3D opiera na jakości i funkcjonalności swoich najlepszych modeli 2D. Wybierając telewizor 3D mamy ogromną szanse otrzymania krystalicznego obrazu HD dostępnego tylko w najdroższych modelach danego dostawcy telewizorów.

W ostatnich miesiąc zauważalna była ogromna ofensywa wszystkich znaczących producentów telewizorów 3D,  co wyraźnie wpłynęło na ceny, a przede wszystkim na ofertę dla potencjalnych klientów. Pojawiają się już telewizory 3D z darmowymi odtwarzaczami Blu-ray, sporą ilością okularów 3D, oraz z kilkoma dobrymi tytułami filmów, na których przetestujemy nasz nowy nabytek. Dla osób, które nie potrzebują telewizora „na już”, zdecydowanie polecam poświęcić trochę czasu poszukać, ewentualnie poczekać na ciekawe oferty.

Czy będziemy mieć co oglądać?

LG-Cinema-3D.jpg
3D już zawitało do kina domowego (zdj. LG)

2 lata temu był to nie lada problem. Na rynku pojawiło się już sporo telewizorów 3D, a filmów i programów w tej technologii było jak na lekarstwo. Na domiar złego premiera Blu-ray najpopularniejszego filmu, czyli Avatara, była ciągle przesuwana, co dosyć dużym echem odbiło się na najpopularniejszych forach w Internecie. Obecnie oferta filmów 3D wygląda co najmniej interesująco. Wiele tegorocznych premier i hitów już zapowiedziało wydanie 3D. Listę takich tytułów można zobaczyć na stronie: http://www.3dmovielist.com/list.html. Jak widać lista jest już spora i na pewno z każdym miesiącem będzie rosła.

Jeżeli chodzi o programy telewizji 3D, to w naszym kraju nie jest z tym najlepiej. Co prawda w sieciach cyfrowych pojawiają się powoli kanały umożliwiające oglądanie obrazu w trój wymiarze (sport, kanały popularno-naukowe), ale jest to opcja dodatkowo płatna i nie dotyczy całej ramówki. W tym miejscu z pewnością jest sporo do nadrobienia i niewątpliwie tak się stanie, gdy liczba telewizorów 3D na rynku wzrośnie.

Istnieje co prawda technologia konwertowania w locie z 2D na 3D, ale jest ona jeszcze we wczesnej fazie i jej efekty należy traktować bardziej w kontekście ciekawostki.

Dla graczy spawa wygląda ciekawiej. Posiadacze konsoli Playstation 3 mogli uaktualnić swój firmwere, dzięki któremu istnieje możliwość zabawy w pełnym trój wymiarze. Łatka ta umożliwia również oglądanie filmów 3D przez Blu-ray dostępny w konsoli. Ilość dostępnych gier umożliwiających prezentacje obrazu 3D systematycznie rośnie, a zabawa jaką dostarcza Killzone w 3D jest nie do opisania.

Kierunek 3D

Czy warto więc kupić telewizor 3D? Moim zdaniem tak. Obecnie w granicach 3-4 tyś złotych możemy kupić solidny ponad 40-sto calowy telewizor 3D. Jeżeli poświęcimy chwile czasu na przemyślenie zakupu i analizę ofert, możemy otrzymać doskonały telewizor HD z możliwością prezentowania obrazu 3D, dokładając stosunkowo niewiele pieniędzy. Potencjalnym ryzykiem zakupu, może być pojawiająca się powoli informacja o technologii 3D bez potrzeby okularów, która dla wielu może wydawać się kusząca. Fakt jest jednak taki, iż na chwilę obecną technologia ta jest w fazie eksperymentów i mało wiemy o jej jakości oraz potencjalnej cenie.

Może zainteresują cię podobne artykuły: